April 2017

Home / Results / April 2017

SUNDAY 30th APRIL PENNANT.

Handicap Section 1 Played Wangaratta at Benalla and won 4/1
Aaron Jose lost 6/5, David Matthews won 3/1, Craig Piazza 3/2, Jai Rinaldo won 3/2, Trout Batt lost 3/2.
Handicap Section 2 Played Beechworth at Yackandandah and lost 3/2
Michael Buckley won 4/3, Paul Evans lost 5/4, Karl O’Shaughnessy lost on the 19th, Michael McDonald lost 5/4, Spider Hancock won on the 19th
Handicap made the finals and play Yackandandah at Black Bull Golf Resort Best of luck to the teams

 

SATURDAY 29th APRIL STROKE 1st ROUND CLUB CHAMPIONSHIPS AMCR 71

A Grade
Winner Gavin Piazza (13) 79/66 Runner Up David Matthews (9) 81/72
B Grade 
Winner Jai Rinaldo (17) 91/74 Runner Up Geoff Veldman (23) 97/74
Ball Winers
D Matthews 72, M Clancy 72, D Clark 72, A Roseby 72, G Claney 73, I Giovannoni 74, G Veldman 74 c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Mick Clancy, 4th 2nd Shot David Clark, 8th David Clark, 14th Andrew Roseby, 16th Trout Batt
The leaders of the Championships are as follows
A Grade M Buckley 79, D Matthews 81, C Piazza 84
B Grade M Clancy 85, D Clark 86, G Claney 88
C Grade G Veldman 97, J welch 98, T Chapman 99

 

WEDNESDAY 26th APRIL STABLEFORD AMCR 71

A Grade
Winner Andrew Corcoran (11) 36 pts Runner Up Alex Jones (9) 33 pts
Ball Winners
A Jones 33, Peter Ternes 33
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Andrew Corcoran, 14th Alex Jones

 

SATURDAY 22nd APRIL STABLEFORD AMCR 71

A Grade
Winner Stephen Graham (14) 40 pts Runner Up John Merritt (13) 38 pts
Ball Winners
J Merritt 38, A Roseby 36, A Jones 35, S Piddington 33
Nearest The Pins
1st Spider hancock, 4th 2nd Shot David Clark, 8th Alex Jones, 14th George Browne

 

WEDNESDAY 19th APRIL STABLEFORD AMCR 71

A Grade
Winner John Welch (20) 38 pts Runner Up Jon Harrington (22) 36 pts
Ball Winners
J Harrington 36, P Ternes 32, A Roseby 32
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Greg Claney, 4th 2nd Shot Peter Ternes, 14th Karl O’Shaughnessy, 16th Peter Ternes

 

SATURDAY 15th APRIL STROKE AMCR 71

A Grade
Winner Jade Payne (7) 77/70 Runner Up Paul Evans (9) 80/71
B Grade
Winner Max Currie (18) 90/72 Runner Up Spider Hancock (15) 88/73
Ladies
Winner Lucy Clayton (18) 89/71 Runner Up Vanessa Raines (27) 110/83
Ball Winers
P Evans 71, J Merritt 71, B Ellis 72, L Brown 72, C Fischer 72, D Matthews 73, C Bowles 73, S Hancock 73, I McLean 73, S Kluge 74 c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Max Currie, 4th 2nd Shot Craig Piazza, 8th Guy Rigoni, 14th Paul Evans, 16th Brad Ellis

 

WEDNESDAY 12th APRIL STABLEFORD AMCR 71

A Grade
Winner Brendan Bull (4) 36 pts Runner Up Andrew Roseby (16) 34 pts.
B Grade
Winner Ian Johnson (28) 37 pts Runner Up Pieter Veldman (22) 35 pts.
Ball Winners
P Veldman 35, A Roseby 34, G Gauci 34, P Ternes 33, D Clark 33.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Aaron Jose, 4th 2nd Shot Aaron Jose, 8th Peter Gilligan, 14th Aaron Jose, 16th Aaron Jose.

 

SUNDAY 9th APRIL PENNANT.

Handicap Section 1 Played Beechworth at Wangaratta and lost 4/1
Aaron Jose lost 3/1, David Matthews lost on the 18th, Craig Piazza lost 2/1, Jai Rinaldo lost 2/1, Trout Batt 2/1.
Handicap Section 2 Played Mt Beauty at Beechworth and won 3/2
Michael Buckley won 1up, Paul Evans won 3/2, Karl O’Shaughnessy lost 2/1, Geoff Veldman won 5/4, Colin Fraser lost 5/4.

 

SATURDAY 8th APRIL STABLEFORD AMCR 71

A Grade
Winner Paul Evans (10) 38 pts Runner Up Alex Jones (9) 37 pts
B Grade
Winner Geoff Veldman (24) 40 pts Runner Up Barrie Bynon (28) 38 pts
Ball Winners
B Bynon 38, A Jones 37, A Deans 37, P Veldman 32 c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Jai Rinaldo, 4th 2nd Shot David Matthews, 8th Craig Piazza, 14th Spider Hancock, 16th George Browne

 

WEDNESDAY 5th APRIL STABLEFORD AMCR 71

A Grade
Winner Karl O’Shaughnessy (17) 42 pts Runner Up Peter Ternes (12) 38 pts
Ball Winners
P Ternes 38, G Claney 37, D Clark 36
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Keith Cundy HOLE IN ONE, 4th 2nd Shot David Clark, 8th Ian Vornax, 14th Peter Ternes, 16th Allan Jagoe

 

SUNDAY 2nd APRIL PENNANT<

Handicap Section 1 Played Benalla at Yarrawonga lost 5/0
Aaron Jose lost 3/2, David Matthews lost 6/5, Craig Piazza lost 3/2, Jai Rinaldo lost 2/1, Trout Batt lost 1 down
Handicap Section 2 Played Jubilee at Mt Beauty won 3/2
Michael Buckley won 2up, Paul Evans won 6/4, Michael McDonald won 2up, Spider Hancock lost 2/1, Colin Fraser lost 5/3

 

SATURDAY 1st APRIL DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL STROKE AMCR 71

A Grade & Medal
Winner Pieter Veldman (23) 88/65 Runner Up Rodney Newton (22) 91/69
Ball Winers
R Newton 69, C Piazza 71, K Cundy 71, D Matthews 72, A Jagoe 74 c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Peter Ternes, 4th 2nd Shot Spider Hancock, 8th Craig Piazza, 14th David Matthews, 16th Alex Jones