March 2017

Home / Results / March 2017

WEDNESDAY 29th MARCH STABLEFORD AMCR 71

A Grade
Winner John Costello (22) 40 pts Runner up Aaron Jose (5) 36 pts
Ball Winners
J Costello 40, A Jose 36, K O’Shaughnessy
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st John Costello, 4th 2nd Shot Alex Jones, 8th Aaron Jose, 14th John Costello, 16th John Costello

 

SUNDAY 26th MARCH PENNANT

Handicap Section 1 Played Yarrawonga at Beechworth Won 3/2
Aaron Jose won 3/1, David Matthews won 2/1, C Piazza  won 5/3, Jai Rinaldo lost 3/2, Trout Batt lost 1 down
Handicap Section 2 Played Yackandandah at Jubilee Lost 3/2
Michael Buckley lost 4/3, Paul Evans won 2up, Michael McDonald won 5/4, Jye Cunneen lost 2/1, C Fraser lost 5/3

 

SATURDAY 25th MARCH PAR AMCR 71

A Grade
Winner Craig Piazza (9) +1 Runner Up Spider Hancock (15) +1
B Grade
Winner Barrie Bynon (28) +3 Runner Up George Browne (25) 0
Ball Winners
S Hancock +1, A Jagoe 0, M Currie 0, G Browne 0, A Roseby -1 c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Alex Jones, 4th 2nd Shot Ichliss Giovannoni, 14th Murray Tempany, 16th David Matthews

 

WEDNESDAY 15th MARCH STABLEFORD AMCR 71

A Grade
Winner Alex Jones (10) 42 pts Runner up Geoff Veldman (24) 37 pts
Ball Winners
G Veldman 37, A Jagoe 35
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Jon Harrington, 8th Pieter Veldman, 4th 2nd Shot Alex Jones

 

SATURDAY 18th MARCH STABLEFORD AMCR 71

A Grade
Winner Michael Buckley (6) 41 pts Runner up Alex Jones (10) 38 pts
Ball Winners
A Jones 38, S Piddington 35, M McDonald 33, K Cundy 33, G Langdon 31 c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Barrie Bynon, 14th Joel Whitehead, 16th Michael McDonald, 4th 2nd Shot Paul Evans

 

WEDNESDAY 15th MARCH STABLEFORD AMCR 71

A Grade
Winner Jon Harrington (22) 37 pts Runner up Andrew Roseby (16) 36 pts
Ball Winners
A Roseby 36, D Piggott 35
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Andrew Roseby, 14th Andrew Roseby, 4th 2nd Shot Andrew Roseby

 

SATURDAY 12th MARCH 4 BALL MULTIPLE STABLEFORD.

Winners
Paul Evans (9) & Trout Batt (26) 88 pts
Runner Up
Geoff Veldman (25) & Pieter Veldman (23) 70 pts
Ball Winners
G & P Veldman 70, K Cundy & L Ercison 65, D Piggott & I Giovannoni 60
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Craig Piazza, 4th 2nd Shot Trout Batt, 8th Pieter Veldman, 14th Brian Ericson, 16th Pieter Veldman

 

WEDNESDAY 8th MARCH STABLEFORD AMCR 71

A Grade
Winner George Browne (25) 36 pts Runner up Trout Batt (26) 34 pts
Ball Winners
T Batt 35, A Roseby 34
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Andrew Roseby, 4th 2nd Shot Aaron Jose, 8th Andrew Rosby, 14th Peter Ternes, 16th Trout Batt

 

SATURDAY 4th MARCH STROKE DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL AMCR 71

A Grade
Winner David Matthews (8) 81/73 Runner Up Craig Piazza (9) 85/76
A Grade & Medal
Winner George Browne (26) 94/69 Runner Up Andrew Roseby (16) 88/72
Ball Winners
A Roseby 72, C Piazza 76, J Cunneen 76, K O’Shaughnessy 76, B Pool 77
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st David Matthews, 4th 2nd Shot Ichlis Giovannoni, 14th Craig Piazza, 16th John Marshall
Chris Rigoni 4 Ball Championship Quarter Finals
D Piggott & J Welch Defeated D Matthews & A Jagoe 3/1
D Piazza & J Rinaldo Defeated M Buckley & M McDonald 2/1
G Veldman & C Fraser Defeated P Evans & B Bynon 5/4
G Browne & K O’Shaughnessy Defeated D Clark & A Sparks 6/4
The semi Finals are as follows
D Piggott & J Weldh Vs P Piazza & J Rinaldo
G Veldman & C Fraser Vs G Browne & K O’Shaughnessy
These matches have to be completed on or before the 19/3/2017

 

WEDNESDAY 1st MARCH STABLEFORD AMCR 71

A Grade
Winner Peter Vasey (24) 39 pts Runner up Aaron Jose (6) 38 pts
Ball Winners
A Jose 38, B Bynon 36, I Wales 36 c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Allan Jagoe, 4th 2nd Shot Karl O’Shaughnessy, 8th Aaron Jose, 14th Peter Vasey, 16th Jon Harrington