November 2017

Home / Results / November 2017

THURSDAY 30th NOVEMBER DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL STROKE 

A Grade Winner and December Medal Winner
Judy Bynon (20) 67 nett
A Grade Runner Up
Angela O’Shaughnessy (16) 73 nett
B Grade Winner
May Newton (30) 69 nett
B Grade Runner Up
Sandie Church (30) 72 nett
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Angela O’Shaughnessy, 8th Jan Roseby, 14th Sandra Piazza
Putting
May Newton
Medal Of Medals Qualifiers:
January: Sandra Piazza, February: Sandra Piazza,  March: Sandra Piazza, April: Angela O’Shaughnessy, May: Angela O’Shaughnessy, June: Kylli Vasey, July: May Newton , August: Margaret Curtis, September: Kerry Newton , October: Marnie Broz, November: Angela O’Shaughnessy, December: Judy Bynon.

 

WEDNESDAY 29th NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner 
Allan Jagoe (18) 42 pts
A Grade Runner Up
John Costello (9) 35 pts
Ball Winners
J Costello 37,T Tilley 37.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Terry Tilley, 14th Peter Ternes, 16th Andrew Roseby.

 

TUESDAY 28th NOVEMBER STABLEFORD 

A Grade Winner
Sandra Piazza (18) 35 pts
A Grade Runner Up
Judy Bynon (20) 34 pts
B Grade Winner
Kaye Holmes (35) 34 pts
B Grade Runner Up
Helen Kermond (28) 31 pts
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
4th 2nd Shot Jan Roseby, 8th Robyn Ternes, 14th Robyn Ternes, 16th Jan Roseby
9 HOLE STABLEFORD
Winner
Faye McLees (45) 18 pts

 

SATURDAY 25th NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Michael Buckley (5) 34 pts
A Grade Runner Up
Peter Glidden (0) 33 pts c/b
B Grade Winner
Arnold Sparks (30) 42 pts
B Grade Runner Up
Colin Fraser (22) 38 pts
Ball Winners
C Fraser 38, I Giovannoni 36, G Veldman 35, P Veldman 34, P Glidden 33, D Matthews 33.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Ichlis Gioannoni, 4th 2nd Shot David Matthews, 8th Ian Wales, 14th Stephen Piddington, 16th Stephen Graham.
Raffle Winner Stephen Graham.
ELIMINATOR AFTER 4 ROUNDS
The top ten players are
A Sparks & D Clark 42, M Buckley 40, J Costello 39, I Giovannoni 36, C Piazza & G Langdon 35, B Jennings & D Piggott 34, D Matthews 33.

 

THURSDAY 23rd NOVEMBER STABLEFORD

Winner
Ann Bryant (40) 40 pts
Runner Up
Angela O’Shaughnessy  (17) 37 pts
Ball Winners
Robyn Ternes 35 pts
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
14th Robyn Ternes
9 HOLE STABLEFORD
Winner
Sandra Piazza (19) 19pts

 

WEDNESDAY 22nd NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner 
Michael Keen (14) 35 pts c/b
A Grade Runner Up
Paul Pinnuck (9) 35 pts
B Grade Winner 
David Clark (15) 42 pts
B Grade Runner Up
John Costello (25) 39 pts
Ball Winners
J Costello 39, P Pinnuck 35, S Corcoran 35, A Roseby 34, G Harmes 34, T Tilley 33.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Stephen Cornick, 8th Sel Corcoran, 14th Michael Keen, 16th Rick Tyler, 4th 2nd Shot Rick Tyler.

 

TUESDAY 21st NOVEMBER STABLEFORD

Winner
Kaye Holmes (36) 34pts
Ball Winners
Helen Kermond 33 pts, May Newton 33 pts
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
14th Judy Bynon
9 HOLE STABLEFORD
Winner
Barb Rayner (18) 9 pts
4BBB FINAL
Marnie Broz/Angela O’Shaughnessy def Kerry Newton/Jan Roseby 5/3

 

SUNDAY 19th NOVEMBER CLUB SAVOY SPRING TOURNAMENT DAY 2 STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Craig Piazza (8) 39 pts
A Grade Runner Up
Michael McDonald (16) 37 pts
B Grade Winner
Graeme Pool (21) 32 pts
B Grade Runner Up
Greg Robbins (29) 31 pts
Ladies Winner
Bernadette Fitzgerald (17) 37 pts
Ladies Runner Up
Margaret Curtis (18) 34 pts
Ball Winners
B Pool 36, D Matthews 34, J Corcoran 32, S Hancock 32, C Burgess 31, R Ternes 31, A Jagoe 30, B Bynon 30.
Nearest The Pins
1st Robyn Ternes & Spider Hancock, 8th Bernadette Fitzgerald & Sam Morrell, 14th Jenni Corcoran & Brenton Pool, 16th Spider Hancock.

 

Club Savoy Spring Tournament 2 Day Event Results
LadiesWinner
Bernadette Fitzgerald (17) 69 pts
Runner Up
Jenni Corcoran (14) 65 pts c/b
Mens A Grade Winner
Brenton Pool (11) 71 pts
Mens A Grade Runner Up
Craig Piazza (8) 69 pts
Mens B Grade Winner
Graeme Pool (21) 69 pts
Mens B Grade Runner Up
Barrie Bynon (29) 64 pts

 

SATURDAY 18th NOVEMBER CLUB SAVOY SPRING TOURNAMENT DAY 1 STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Michael Buckley (6) 40 pts
A Grade Runner Up
Andrew Stevens (16) 35 pts
B Grade Winner
Craig Henwood (18) 38 pts
B Grade Runner Up
Graeme Pool (21) 37 pts
Ladies Winner
Tina Cook (15) 34 pts
Ladies Runner Up
Carol Burgess (14) 34 pts
Ball Winners
B Pool 35, B Bynon 34, J Corcoran, N Shirley 32, B Fitzgerald 32, J Roseby 32, A Jagoe 32, S Piazza 32, V Castillo 31, P Evans 31, C Piazza 30, J Schulze.
 Nearest The Pins
1st Jenni Corcoran & Craig Piazza, 4th 2nd Shot Michael Buckley, 8th Judy & Barrie Bynon, 14th Tina Cook & Spider Hancock, 16th Justin Schulze.

 

THURSDAY 16th NOVEMBER STROKE

Winner
Robyn Ternes (18) 64 nett
Runner Up
Kerry Newton (31) 75 nett

 

WEDNESDAY 15th NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

Winner
Geoff Veldman (23) 35 pts
Runner Up
Terry Tilley (9) 34 pts
Ball Winners
T Tilley 34, A Roseby 33, P Veldman 33.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Andrew Roseby, 8th David Clark, 14th David Clark.

 

TUESDAY 14th NOVEMBER STABLEFORD 

Winner
May Newton (32) 38 pts
Runner Up
Sandie Church (30) 35 pts
Ball Winners
Marg Curtis 35 pts
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
4th Santa Piazza, 14th Sandie Church
9 HOLE STABLEFORD
Winner
Lyn Brown (43) 19 pts
Ball Winner
Marg Fitridge 12 pts

 

SATURDAY 11th NOVEMBER DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL STROKE AMCR 71

Winner
David Matthews (12)  80/68
Runner Up
Greg Langdon (19 )  90/71
Ball Winners
G Langdon 71, D Clark 72, T Batt 72, A Jose 73 c/b.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Aaron Jose, 4th 2nd Shot Ichlis Giovannoni, 14th Paul Evans.
With one more Monthly Medal in December and the Medal Of Medals following. The qualifiers are as follows January:David Clark, February:Allan Jagoe, March:George Browne, April:Pieter Veldman, May:David Matthews, June:Craig Piazza, July:Barrie Bynon, August:Greg Langdon, September:Alex Jones, October:Pieter Veldman, November David:Matthews.

 

THURSDAY 9th NOVEMBER PAR

Winner
Kerry Newton (32) +3
Runner Up
May Newton (32) -2
Ball Winner
Ann Bryant -3
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
14th Helen Kermond, 16th Helen Kermond

 

WEDNESDAY 8th NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

Winner
David Piggott (24) 40 pts
Runner Up
Aaron Jose (6) 33 pts
Ball Winners
A Jose 33, P Ternes 31.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st John Welch, 4th 2nd Shot Allan Jagoe, 8th John welch, 14th Andrew Roseby.

 

TUESDAY 7th  NOVEMBER
MELBOURNE CUP DAY IRISH FOURSOMES
Winning Foursome:     Ian Wales, Marnie Broz, Peter Vasey 82 points
Runners Up:                     Jan Roseby, David Piggott, Kaye Holmes 76 points
 
Nearest The Pins
1st Rick Pierce, Robyn Ternes
4th Peter Ternes
14th Peter Ternes, Sandra Piazza
16th Ian Wales
SATURDAY 4th NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Michael Buckley (7) 37 pts
A Grade Runner Up
Craig Piazza (8) 35 pts
B Grade Winner
Jai Rinaldo (17) 39 pts
B Grade Runner Up
Greg Langdon (19) 35 pts
Ball Winners
C Piazza 35, G Langdon 35, B Jennings 34, D Piggott 34, J Costello 32, D McConville 31, A Jones 31.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Brian Ericson, 4th 2nd Shot Bob Hawker, 8th Michael Buckley, 14th Greg Langdon, 16th Brian Ericson.
Raffle Winner Keith Lindsay.

 

THURSDAY 2nd NOVEMBER
DRUMMOND MONTHLY MEDAL STROKE

November Medal Winner
Angela O’Shaughnessy (17) 71 nett
Runner Up
May Newton (32) 73 nett
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Sandra Piazza
Putting Competition
Kerry Newton
9 HOLE STABLEFORD
Winner
Barb Rayner (18) 16 points c/b

 

WEDNESDAY 1st NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

Winner
Arnold Sparks (31) 41 pts
Runner Up
Allan Jagoe (18) 40 pts
Ball Winners
A Jagoe 40, I Wales 39.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
4th 2nd Shot Doug McConville, 8th Karl O’Shaughnessy, 14th Peter Vasey.