February 2018

Home / Results / February 2018

WEDNESDAY 28th JANUARY STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Peter Vasey (25) 40 pts
A Grade Runner Up
John Costello (19) 38 pts c/b
Ball Winners
J Costello 38, J Dodd 35, P Ternes 35.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Colin Fraser, 4th 2nd Shot John Costello, 8th Colin Fraser, 14th Allan Jagoe, 16th Allan Jagoe.

 

TUESDAY 27th FEBRUARY STROKE 

A Grade Winner
Jan Roseby (16) 73 nett
A Grade Runner Up
Helen Kermond (23) 75 nett
B Grade Winner
Lyn Brown (41) 75 nett
B Grade Runner Up
Marnie Broz (35) 77 nett c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Marg Curtis, 14th Judy Bynon, 16th Marg Curtis, 2nd shot 4th Angela O’Shaughnessy
Putting Competition
Jan Roseby
9 Hole Stableford Winner
Betty Newton (24) 16 points
Ball Winner
Robyn Ternes  (15) 13 points

 

SATURDAY 24th FEBRUARY CHRIS RIGONI SHIELD 4BBB STABLEFORD AMCR 71

Winners
George Browne (24) & Colin Fraser (19) 43 pts c/b
Runners Up
Alex Jones (11) & Alan Rockliff (8) 43 pts
Ball Winners
A Jones & A Rockliff 43, D Matthews & A Jagoe 42, D Piggott & J welch 42.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Alex Jones, 4th 2nd Shot Allan Jagoe, 14th John Costello, 16th George Browne.
Raffle Winner Ichils Giovannoni.
The top 8 qualifiers and who they play are as follows:
1 C Piazza & T Batt Vs 8 G & P Veldman,
3 A Sparks & D Clark Vs 6 A Jagoe & D Matthews,
4 I Vonarx & I Giovannoni Vs 5 A Rockliff & A Jones,
2 P Evans & B Bynon Vs B Jennings & S Morrell
These matches must be completed on or before Sunday the 18th of March 2018.

 

THURSDAY 22nd FEBRUARY STABLEFORD 

Winner
Jan Roseby (17) 39 nett
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Sandra Piazza, 8th Robyn Ternes
9 Hole Stableford Winner
Robyn Ternes (15) 19 points
Ball Winner
Barb Rayner (18) 18 points

 

WEDNESDAY 21st JANUARY STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
David Clark (13) 38 pts
A Grade Runner Up
Barrie Bynon (28) 38 pts c/b
Ball Winners
B Bynon 38, G Browne 37, K O’Shaughnessy 37, D Piggott 37
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
4th 2nd Shot Karl O’Shaughnessy, 8th John Welch, 14th Peter Ternes, 16th Alan Rockliff.

 

TUESDAY 20th FEBRUARY STROKE 

Winner
Kerry Newton (29) 71 nett
Ball Winners
Ann Bryant (35) 74 nett, Jan Roseby (17) 75 nett c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
8th Judy Bynon, 14th Ann Bryant, 2nd shot 4th Gail Smith
9 Hole Stableford Winner
Barb Rayner (20) 18 points
Ball Winner
Betty Newton  (27) 15 points

 

SUNDAY 18th FEBRUARY NEDGA 4 BALL AGGREGATE  STABLEFORD & PRESIDENT CAPTAIN & SECRETARY OPENING DAY

4 Ball Aggregate Event
David Piggott (23) 35 pts & Craig Piazza (6) 38 pts 73 pts c/b
Runners Up
Jade Payne (8) 38pts & Bruce Smithenbecker (21) 35 pts  73 pts
President, Captain & Secretary Event
David Piggott (23) 35pts, Craig Piazza (6) 38 pts & David Matthews (10) 32 pts 73 pts c/b.
Ball Winners
C Gamble & V Lees 70, P Conway & K Jacobs 70, R Borschmann & G O’Connell 69, P Ford & P Ockwell 69, A Jones & I Wales 69, M Baillie & B McLeod 67, G & P Veldman 67, D Matthews & P Evans 65, B & T Glass 63 c/b.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Kevin Jacobs, 8th Alex Jones, Phil Trimble 14th , Barry McLeod 16th.

 

SATURDAY 17th FEBRUARY CHRIS RIGONI SHIELD 4BBB STABLEFORD AMCR 71

Winners
David Clark (13) & Arnold Sparks (28) 50 pts
Runners Up
Barrie Bynon (29) & Paul Evans (13) 48 pts
Ball Winners
B Bynon & P Evans 48, C Piazza & T Batt 45, A Jones & A Rockliff 44, G & P Veldman 43 c/b.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Paul Evans, 4th 2nd Shot Andrew Roseby, 8th David Matthews, 14th Craig Piazza, 16th David Clark.
Raffle Winner John Costello.
The top 8 teams are as follows:
C Piazza & T Batt 92, P Evans & B Bynon 91, D Clark & A Sparks 90, I Vonarx & I Giovannoni 87, D Matthews & A Jagoe 85, A Jones & A Rockliff 85, G & P Veldman 84, J Rinaldo & D Piazza. The final round is next Saturday with 6 teams just out side the top 8.

 

THURSDAY 15th FEBRUARY STABLEFORD 

Winner
Faye McLees (39) 35 points
Ball Winner
Marnie Broz (35) 34 points
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Judy Bynon, 14th Jan Roseby, 16th Judy Bynon
9 Hole Stableford Winner
Barb Rayner (18) 17 points

 

WEDNESDAY 14th JANUARY STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Pieter Veldman (22) 40 pts
A Grade Runner Up
George Browne (25) 38 pts c/b
Ball Winners
G Browne 38, J Costello 38, D Piggott 37, B Jennings 34.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Ian Wales, 4th 2nd Shot Alex Jones, 14th Bryan Jennings, 16th Pieter Veldman.

 

TUESDAY 13th FEBRUARY
LADIES OPENING DAY  12 HOLE AMBROSE

Winning Team
Robyn Ternes, Sandie Church, Marnie Broz and May Newton (13.3) 36.8 nett
Runners Up
Carol Ames, Melanie Diamond and Angela O’Shaughnessy (16.7)  37.3 nett c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Kaye Holmes, 8th Kerry Hunting, 14th Angela O’Shaughnessy
Best Dressed!
Kerry Newton.

 

SATURDAY 10th FEBRUARY JOHN WILSON DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner & Medal
Paul Evans (13) 39 pts
A Grade Runner Up
David Clark (14) 36 pts c/b
B Grade Winner 
Jye Cunneen (19) 38 pts
B Grade Runner Up
Pieter Veldman (22) 34 pts
Ball Winners
 D Clark 36, I Wales 36, K O’Shaughnessy 35, I Giovannoni 34, P Veldman 34, C Piazza 33c/b.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Ichlis Giovannoni, 4th 2nd Shot David Matthews, 8th Allan Jagoe, 14th Sam Morrell, 16th Ian Wales.
Raffle Winner Pieter Veldman.

 

THURSDAY 8th FEBRUARY STABLEFORD

Winner
Kerry Newton (30) 33 points
Ball Winner
Angela O’Shaughnessy (14) 31 points c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
14th Barb Rayner
9 Hole Stableford Winner
Marg Fitridge (32) 20 points
Ball Winner
Kaye Holmes (36) 15 points

 

WEDNESDAY 7th JANUARY STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Karl O’Shaughnessy (15) 39 pts
A Grade Runner Up
Aaron Jose(7) 37 pts c/b
Ball Winners
A Jose 37, A Jagoe 37.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Arnold Sparks, 4th 2nd Shot David Clark, 8th Arnold Sparks, 16th Allan Jagoe.

 

TUESDAY 6th FEBRUARY DRUMMOND MONTHLY MEDAL

Medal Winner
Ann Bryant (36) 71 nett
Ball Winners
Helen Kermond (24) 72 nett, Kerry Newton (31) 73 nett
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
14th Sandra Piazza, 16th Angela O’Shaughnessy, 4th 2nd shot Marg Curtis
Putting Competition
Carol Ames
9 Hole Stableford Winner
Marg Fitridge (29) 17 points
Ball Winner
Faye McLees (39) 16 points

 

SATURDAY 3rd FEBRUARY CHRIS RIGONI SHIELD 4BBB STABLEFORD AMCR 71

Winners
Craig Piazza (7) & Trout Batt (25) 47 pts
Runners Up
Ian Vonarx (19) & Ichlis Giovannoni (16) 46 pts
Ball Winners
I Vonarx & I Giovannoni 46, S Hancock & G Langdon 45, G Keir & G Clnacey 44, B Jennings & S Morrell 43 c/b.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Paul Evans, 4th 2nd Shot Michael Buckley, 8th Michael Buckley, 14th Michael McDonald, 16th Bryan Jennings.
Raffle Winner Ian Vonarx.
The top 9 teams are as follows
T Batt & C Piazza 47, I Vonarx & I Giovannoni 46, S Hancock & G Langdon 45, P Evans & B Bynon 43, J Rinaldo & D Piazza 43, B Jennings & S Morrell 43, D Matthews & A Jagoe 42, A Rockliff & A Jones 41, P & G Veldman.

 

THURSDAY 1st FEBRUARY STABLEFORD

Winner
Faye McLees (41) 39 points
Ball Winners
Angela O’Shaughnessy (14) 34 points, Ann Bryant (36) 30 points
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Helen Kermond
9 Hole Stableford Winner
Betty Newton (23) 17 points
Ball Winner
Shirley Johnston (45) 13 points