February 2019

Home / Results / February 2019

TUESDAY 19th FEBRUARY STROKE

A Grade Winner
Sandie Church (25) 76 nett c/b
A Grade Runner Up
Gail Smith (15) 76 nett c/b
B Grade Winner
Ann Bryant (34) 67 nett
B Grade Runner Up
Judy Pierce (30) 73 nett
Putting Competition
Judy Pierce
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Robyn Ternes, 8th Marg Curtis, 14th, Gail Smith, 16th Marg Curtis
9 Hole Stableford Winner
Kaye Holmes (37) 20 pts
Runner Up
Betty Newton  (25) 17 pts

 

SATURDAY 16th FEBRUARY CHRIS RIGONI SHIELD 4BBB STABLEFORD AMCR 71

Winners
John Costello (21) & George Browne (24) 45 pts
Runners Up
Alex Jones (9) & Alan Rockliff (9) 44 pts c/b
Ball Winners
A Jones & A Rockliff 44, G & P Veldman 44, D Piggott & A Roseby 42.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st David Matthews, 4th 2nd Shot Michael McDonald, 8th Ichlis Giovannoni, 14th Arnold Sparks, 16th Alex Jones.
Raffle Winner Trout Batt.
The top 8 and who they play in the match play rounds are as follows:
G Browne & J Costello Vs C Piazza & T Batt, A Roseby & D Piggott Vs B Allan & B Bynon, A Sparks & K Cundy Vs A Jones & A Rockliff, G & P Veldman Vs A Clarke & M McDonald these matches must be completed on or before Sunday the 3rd of March 2019.

 

THURSDAY 14th FEBRUARY STABLEFORD

Winner
Sandie Church (25) 33 pts c/b
Runner Up
May Newton (25) 33 pts c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
14th Sandie Church
9 Hole Stableford Winner
Robyn Ternes (15) 18 pts c/b
Runner Up
Lyn Brown (39) 18 pts

 

WEDNESDAY 13th JANUARY STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
David Piggott (20) 36 pts
A Grade Runner Up
Peter Ternes (13) 34 pts c/b
Ball Winners
P Ternes 34, T Chapman 34.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Craig Piazza, 4th 2nd Shot Tony Chapman, 8th John Welch.

 

TUESDAY 12th FEBRUARY LADIES OPENING DAY 12 HOLE AMBROSE

Winning Team
Gail Smith, Ann Bryant and Nada Guyatt (15.7) 27.3 nett
Runner Up Team
Carol Ames, Lyn Brown and Glenda Marshall (15.7) 30.3
Nearest The Pins
1st Pamela Nankervis, 14th Robyn Ternes, 16th Glenda Marshall

 

SUNDAY 10th FEBRUARY JOHN & SUE WILSON TEAMS OF 4 AMBROSE AMCR 71

Men’s Handicap Winners
Craig Piazza, David Matthews, David Piggott  & Simon Goodale (7.38) 55.62
Men’s Handicap Runners Up
Craig Shewell, Peter Stewart, Brad Piazza & Rory Shewell (10.25) 56.75
Mixed Handicap Winners
Kenneth Muir, Fraser Jeffery, Kerry Newton & Owen Gadinski (10.25) 56.75
Mixed Handicap Runners Up
Pobert Skase, Carolyn Haigh, John Parker & Stephen Siggers (12.25) 58.75
Ball Winners
Men’s A Dean, L Deans L Barel & C Gregg 58.62, T Bursil, N Robertson, B Harris & D Rowe 58.81, M Deans, G Holland, A Boschetti & P Hertzog 59.37
Mixed M Parker, D McConville, A Sudholz & W Symes 59.87.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Simon Goodale, 8th Cameron Gregg, 14th Craig Piazza, 16th Kenneth Muir.

 

SATURDAY 9th FEBRUARY JOHN WILSON DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner & Medal
Ichlis Giovannoni (16) 40 pts
A Grade Runner Up
Bryan Jennings (14) 37
B Grade Winner 
Ian Vonarx (19) 39 pts
B Grade Runner Up
Arnold Sparks (28) 37 pts
Ball Winners
B Jennings 37, A Sparks 37, A Jones 35, C Shewell 35, M McDonald 34, B Allan 34.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Alex Jones, 4th 2nd Shot Alex Jones, 8th George Browne, 14th Alan Rockliff, 16th David Matthews.
Raffle Winner Ian Vonarx.

 

THURSDAY 7th FEBRUARY STABLEFORD

Winner
Kerry Newton (22) 41 points
Ball Winner
Robyn Ternes (15) 39 points
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
14th Sandie Church

 

WEDNESDAY 6th FEBRUARY STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Alex Jones (10) 37 pts
A Grade Runner Up
George Browne (24) 36 pts c/b
Ball Winners
G Browne 36, P Ternes 36.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Arnold Sparks, 4th 2nd Shot John Costello, 8th Alex Jones, 14th John Costello, 16th Peter Ternes.

 

TUESDAY 5th FEBRUARY DRUMMOND MONTHLY MEDAL STROKE

Monthly Medal Winner
Sandra Piazza (15) 71 nett
Daily Competition Winner
Andrew Roseby (15) 36 nett
Ball Winner
Judy Bynon 72
Putting Competition Winner
Sandra Piazza
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Lyn Brown, 8th Marg Curtis, 14th Jan Roseby, 16th Gail Smith
9 Hole Stableford Winner
Angela O’Shaughnessy (13) 16 points
Runner-up
Margaret Fitridge (26) 15 points

 

SATURDAY 2nd FEBRUARY CHRIS RIGONI SHIELD 4BBB STABLEFORD AMCR 71

Winners
Joh Costello (21) & George Browne (24) 46 pts
Runners Up
Ian Campbell (21) & Matt Versteegen (10) 45 pts
Ball Winners
I Campbell & M Versteegen 45, C Piazza & I Vonarx 43, A Roseby & D Piggott 43, K Cundy & A Sparks 43.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Keith Cundy, 4th 2nd Shot David Piggott, 8th Craig Piazza, 14th Ian Wales, 16th Alex Jones.
Raffle Winner Ian Vonarx.
The top 8 scores are as follows.
A Sparks & K Cundy 86, B Allan & B Bynon 85, C Piazza & T Batt 82, G & P Veldman 82, I Giovannoni & P Stewart 81, C Shewell & P Evans 41,  A Jones & A Rockliff 79,  D Matthews & B Jennings 78, A Clarke & M McDonald 78.