February 2020

Home / Results / February 2020
CHRIS RIGONI 4 BALL CHAMPIONSHIPS MATCHPLAY ROUNDS
1   G Browne and J Costello
8   Fox and B Bynon
4   B Robinson and B Smith
5   G Langdon and S Hancock

 

3   I Wales and T Chapman
6   C Piazza and J Batt
2   D Clark and R Wheeler
7   I Giovannoni and A Sparks

 

All matches must be completed on or before the dates listed below.
Quarter Finals    – 15/3/2020
Semi Finals         – 28/3/2020
Finals                   – 11/4/2020

 

TUESDAY 25th FEBRUARY  STABLEFORD

A Grade Winner
Sandra Piazza (18) 38 points
A Grade Runner up
Angela O’Shaughnessy (15) 37 points
B Grade Winner
Lesley Browne (31) 42 points
B Grade Runner up
May Newton (31) 39 points
Myrtleford Foodworks Nearest the Pin
1st Robyn Ternes, 2nd shot 4th Marnie Broz, 8th Carolyn Prowse, 14th May Newton
9 Hole Stableford Winner
Carolyn Prowse (35) 16 points
Runner up
Kaye Holmes (33) 13 points

 

THURSDAY 20th FEBRUARY  STABLEFORD

Winner
May Newton (31) 38 points
Runner up
Lesley Browne (31) 35 points
Ball Winner
Sandra Piazza
Myrtleford Foodworks Nearest the Pin
1st Faye McLees, 14th Kylli Vasey
9 Hole Stableford Winner
Marg Fitridge (32) 22 points
Ball Winners
Betty Newton, Robyn Ternes

 

TUESDAY 18th FEBRUARY  STROKE

Winner
May Newton (32) 68 nett
Runner up
Robyn Ternes (15) 72 nett
Myrtleford Foodworks Nearest the Pin
1st May Newton, 4th 2nd shot Angela O’Shaughnessy, 14th Jan Roseby
Putting competition
Judy Bynon
9 Hole Stableford Winner
Lyn Brown (40) 19 points
Runner up
Barb Rayner (25) 18 points

 

THURSDAY 13th FEBRUARY  STABLEFORD

Winner
Sandra Piazza (18) 34 points
Runner up
Angela O’Shaughnessy (15) 32 points
Myrtleford Foodworks Nearest the Pin
1st Sandra Piazza, 8th Judy Bynon, 14th Sandra Piazza
9 Hole Stableford Winner
May Newton (29) 19 points
Runner up
Kaye Holmes (34) 15 points c/b

 

 

TUESDAY 11th FEBRUARY  LADIES OPENING DAY 12 HOLE AMBROSE

Winning Team
May Newton, Pat Easterbrook, Carol Burgess and Lesley Browne
Nearest the Pins
1st Faye McLees, 14th Carol Burgess

 

SUNDAY 9th February 2020 John & Sue Wilson Memorial Ambrose Event

Overall Winners

  1. David Rowe, Bill O’Donohue, Ian Wales & Harry.  (7.75)   57.25
  2. Matt Wentworth, Bruce Robinson, Blair Smith, Craig Piazza (11.50) 57.50

Ball Competition

  1. Ken Bailey, Carolyn Bailey, Neville Blewett, William Kelty  58.25
  2. Paul Evans, Aaron Jose, Spider Hancock, Greg Langdon     59.37.

Nearest The Pin

1st Ian Wales, 8th Bill O’Donohue, 14th Carolyn Bailey, 16th Spider Hancock.

 

SATURDAY 8th February  2020 Stableford Drummond Monthly Medal  AMCR 71

A Grade  Placegetters (Trophy: Monthly Medal.)
1. Ichlis Giovannoni  (17) 4
2.Ian Wales  (11)  37
B Grade Placegetters
1. Doug Wain (19) 37
2. Jai Rinaldo (19)  35
Ball Winners
Ian Wales, Peter Stewart, Jai Rinaldo, George Browne, Arnold Sparks.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st  Grant Garoni, 14th Doug Wain, 4th 2nd Shot Bradley Carroll,
Eagle Bradley Carroll 11th,  Raffle Winner Peter Stewart.

 

THURSDAY 6th FEBRUARY  STABLEFORD

Winner
Marnie Broz (25) 39 points
Runner up
Marg Curtis (16) 37 points
Myrtleford Foodworks Nearest the Pin
1st Robyn Ternes, 8th Marg Curtis, 14th Kerry Newton
9 Hole Stableford Winner
Robyn Ternes (14) 20 points
Runner up
Betty Newton (23) 19 points c/b

 

TUESDAY 4th FEBRUARY DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL – STROKE

A Grade Winner
Angela O’Shaughnessy (16) 71 nett
A Grade Runner up
Jan Roseby (15) 72 nett
B Grade Winner and February Monthly Medal Winner
Kerry Newton (23) 68 nett
B Grade Runner up
Marg Fitridge (30) 72 nett
Myrtleford Foodworks Nearest the Pin
8th Jan Roseby, 16th Robyn Ternes
Putting
Kerry Newton
9 Hole Stableford Winner
Lyn Brown (40) 17 points
Runner up
Kaye Holmes (37) 16 points