July 2020

Home / Results / July 2020

THURSDAY 30th JULY   STABLEFORD

Winner
Kerry Newton (24) 35 pts
Runner Up
Sandra Piazza  (21) 30 pts
Ball Winner
Carolyn Prowse 29
9 Hole Stableford Winner
Barb Welch (33) 10 pts c/b
Runner Up
Judy Bynon (20) 10 pts

 

WEDNESDAY 29th JULY STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Karl O’Shaughnessy (12) 35 pts
A Grade Runner Up
Craig Shewell (20) 34 pts
Ball Winners
C Shewell 34, P Veldman 32, J Costello 31.
For booking tee times on Wednesday or Saturday contact
John Costello on 0438 466 513.

 

TUESDAY 28th JULY   STABLEFORD

Winner
Margaret Curtis (19) 34 pts
Runner Up
Marnie Broz  (26) 33 pts
Ball Winner
Kerry Newton 31 c/b
9 Hole Stableford Winner
Betty Newton (27) 12 pts c/b
Runner Up
Margaret Fitridge (30) 12 pts

 

SATURDAY 25th JULY  STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner 
Joshua Chapman (10) 32 pts c/b
A Grade Runner Up
Mark Evans  (10) 32 pts
B Grade Winner 
Kory Batt (21) 35 pts
B Grade Runner Up
Geoff Veldman (22) 33 pts
Ball Winners
G Veldman 33, M Evans 32, P Veldman 32, J Hernandez 32, R Toal 31, P Evans 31.
Raffle Winner
Aaron Jose.
For booking tee times on Wednesday or Saturday contact
John Costello on 0438 466 513.

 

 

THURSDAY 23rd JULY   STABLEFORD

Winner
Kerry Newton (25) 37 pts
Runner Up
Carolyn Prowse (38) 29 pts
9 Hole Stableford Winner
Barb Welch (32) 14 pts

 

WEDNESDAY 22nd JULY STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Joshua Chapman (10) 37 pts
A Grade Runner Up
John Costello (21) 35 pts
Ball Winners
J Costello 35, D Clark 34, B O’Donohue 34, K O’Shaughnessy 31.

 

TUESDAY 21st JULY  STABLEFORD

Winner
Sandra Piazza (21) 32 pts
Runner Up
Marnie Broz (25) 29 pts
9 Hole Stableford Winner
Marg Fitridge (31) 14 pts

 

SATURDAY 11th JULY  STABLEFORD AMCR 73 COMPOSITE COURSE

A Grade Winner 
Craig Piazza (6) 36 pts
A Grade Runner Up
Ian Wales  (12) 35 pts
B Grade Winner 
Brett Garoni (24) 38 pts c/b
B Grade Runner Up
Spider Hancock (18) 38 pts
Ball Winners
S Hancock 38, I Wales 35, D Rowe 33, P Veldman 33, B O’Donohue 33, P Evans 32, G Veldman 32.
Raffle Winner
Tony Chapman.

 

THURSDAY 16th JULY  STABLEFORD – COMPOSITE COURSE

Winner
Sandra Piazza (23) 29 pts
Runner Up
Carolyn Prowse (40) 26 pts c/b
9 Hole Stableford Winner
Barb Welch (32) 12 pts.

 

WEDNESDAY 15th JULY STABLEFORD AMCR 73 COMPOSITE COURSE

A Grade Winner
Karl O’Shaughnessy (14) 41 pts
A Grade Runner Up
Geoff Veldman (24) 34 pts c/b
Ball Winners
G Veldman 34, T Chapman 34, A Jose 33.

 

TUESDAY 14th JULY  STABLEFORD – COMPOSITE COURSE 

Winner
Kerry Newton (27) 31 pts
Runner Up
Margaret Curtis (21) 29 pts c/b
Ball Winner
Faye McLees 29 pts
9 Hole Stableford Winner
May Newton (31) 15 pts

 

SATURDAY 11th JULY  STABLEFORD AMCR 73 COMPOSITE COURSE

A Grade Winner 
Ian Wales (12) 35 pts c/b
A Grade Runner Up
Bill O’Donohue  (24) 35 pts
Ball Winners
B O’Donohue 35, G Black 34, B Ricardi 33, A Jose 32.
Raffle Winner
Craig Piazza.

 

THURSDAY  9th JULY  STABLEFORD – COMPOSITE COURSE 

Winner
Marnie Broz (27) 34 pts
Runner Up
Margaret Curtis (21) 30 pts
9 Hole Stableford Winner
Karl O’Shaughnessy (14) 19 pts
Ball Winner
Angela O’Shaughnessy (17) 13 pts

 

WEDNESDAY 8th JULY STABLEFORD AMCR 73 COMPOSITE COURSE

A Grade Winner
Tony Chapman (21) 35 pts c/b
A Grade Runner Up
George Browne (30) 35 pts
Ball Winners
G Browne 35, B Ricardi, C Shewell 33, P Vasey 32 c/b.

 

TUESDAY 7th JULY DRUMMOND MONTHLY MEDAL STABLEFORD – COMPOSITE COURSE 

Medal Winner
Margaret Curtis (21) 29 pts
Runner Up
Kerry Newton (26) 27 pts
9 Hole Stableford Winner
Shirley Johnston (49) 10 pts
Men’s Winner
Brody Ricardi (19) 35 pts

 

SATURDAY 6th JULY  DRUMMOND MONTHLY MEDAL PAR AMCR 73 COMPOSITE COURSE

Winner & Medal
Kory Batt (23) +2
Runner Up
Craig Piazza (6) -3 c/b
Ball Winners
C Piazza -3, A Saunders -3, C Shewell -3, D Rowe -4 c/b.
Raffle Winner
David Clark.

 

WEDNESDAY 1st JULY STABLEFORD AMCR 73 COMPOSITE COURSE

A Grade Winner
Ian Wales (11) 35 pts
A Grade Runner Up
David Clark (14) 34 pts
Ball Winners
D Clark 34, B Ricardi 33, C Shewell 31.