June 2020

Home / Results / June 2020

TUESDAY 30th JUNE    STABLEFORD

Winner
Sandra Piazza (20) 31 points
Runner Up
Jan Roseby (16) 29 points

9 Hole Winner
Shirley Johnson (50) 10 points
Runner Up
Betty Newton (26) 9 points

 

SATURDAY 27th JUNE STABLEFORD COMPOSITE COURSE AMCR 74 AWCR 73

A Grade Winner
Jade Payne (9) 37 pts
A Grade Runner Up
Craig Piazza (6) 35 pts
B Grade Winner
Peter Stewart (22) 33 pts
B Grade Runner Up
Kory Batt (23) 32 pts
Ladies Winner
Marnie Broz (26) 33 pts
Ball Winners
C Piazza 35, G Black 33, P Evans 33, M Broz 33, I Wales 32, K Batt 32.
Raffle Winner
Marnie Broz.

 

THURSDAY 25th JUNE   STABLEFORD – COMPOSITE COURSE

Winner
Marnie Broz (27) 40 points
Runner Up
Kerry Newton (26) 34 points c/b

 

WEDNESDAY 17th JUNE STABLEFORD AMCR 73 COMPOSITE COURSE

A Grade Winner
Robert Wheeler (28) 30 pts
A Grade Runner Up
Karl O’Shaughnessy (14) 28 pts c/b
Ball Winners
K O’Shaughnessy 28, S Goodale 28, J Bowden 27 c/b

 

TUESDAY 23rd  JUNE    STABLEFORD – COMPOSITE COURSE

Winner
Carolyn Prowse (39) 32 points
Runner Up
Jan Roseby (18) 31 points
Ball Winners
Kerry Newton 30 c/b

9 Hole Winner
Barb Welch (31) 11 points c/b
Runner Up
May Newton (31) 11 points

 

SATURDAY 20th JUNE STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Aaron Jose (7) 39 pts
A Grade Runner Up
Ian Wales (12) 34 pts
Ball Winners
I Wales 34, D Rowe 32.
Raffle Winner
Aaron Jose.

 

THURSDAY 18th  JUNE    STABLEFORD

Winner
Margaret Curtis (18) 32 points
Runner Up
Judy Bynon (18) 28 points
Ball Winners
Faye McLees  25, Jan Roseby 25

9 Hole Winner
May Newton (31) 12 points
Runner Up
Barb Welch 11 points

 

WEDNESDAY 17th JUNE STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Jim Bowden (13) 33 pts c/b
A Grade Runner Up
John Costello (18) 33 pts
Ball Winners
J Costello 33, P Stewart 31, S Goodale 31, K O’Shaughnessy 30.

 

TUESDAY 16th JUNE   STABLEFORD 

Winner
Kerry Newton (24) 28 points
Runner Up
Marg Curtis (18) 27 points

 

SATURDAY 13th JUNE DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL STABLEFORD AMCR 71 AWCR 73

A Grade Winner
Karl O’Shaughnessy (13) 34 pts
A Grade Runner Up
Spider Hancock (16) 32 pts
Medal & B Grade Winner
Bill O’Donohue (22) 34 pts c/b
B Grade Runner Up
Craig Shewell (19) 34 pts
Ladies Winner
Kerry Newton (24) 34 pts
Ball Winners
C Shewell 34, K Newton 34, R Wheeler 33, S Hancock 32, J Bowden 31, K Batt 31, D Rowe 30, I Giovannoni 30 c/b.
Raffle Winner
Barrie Bynon.

 

THURSDAY 11th JUNE  STABLEFORD

Winner
Ann Bryant (35) 34 points c/b
Runner Up
Margaret Curtis (18) 34 points
Ball Winners
Kerry Newton  33, Maggie Ray 29, Angela O’Shaughnessy 27

9 Hole Winner
Betty Newton (26) 11 points c/b
Runner Up
May Newton (31) 11 points

 

WEDNESDAY 10th JUNE STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
David Clark (13) 35 pts
A Grade Runner Up
Tony Chapman (17) 29 pts
Ball Winners
T Chapman 29, S Goodale 33, J Harrington 28 c/b.

 

TUESDAY 9th JUNE  STABLEFORD

Winner
Marg Curtis (18) 31 points
Runner Up
Sandra Piazza (18) 30 points
Ball Winner
Kerry Newton  30

9 Hole Winner
Carol Ames (46) 13 points
Runner Up
Kaye Holmes (38) 11 points

 

SATURDAY 6th JUNE STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
David Rowe (11) 38 pts
A Grade Runner Up
Gerard Black (13) 35 pts
Ball Winners
G Black 35, C Piazza 33, I Wales 31, J Roseby 29, B O’Donohue 29 c/b.
Raffle Winner
Kory Batt.

 

THURSDAY 4th JUNE  DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL  STABLEFORD

Medal Winner
Kerry Newton (24) 35 points c/b
Runner Up
Jan Roseby  (16) 35 points
Ball Winners
A O’Shaughnessy 29, J Bynon 27

9 Hole Winner
Betty Newton (22) 14 points
Runner Up
May Newton (27) 7 points c/b

 

WEDNESDAY 3rd JUNE STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Bill O’Donohue (22) 34 pts
A Grade Runner Up
Simon Goodale (28) 33 pts
Ball Winners
S Goodale 33, K O’Shaughnessy 31, P Stewart 31.

 

TUESDAY 2nd JUNE  STABLEFORD

Winner
Marnie Broz (23) 28 points c/b
Runner Up
Kerry Newton (24) 28 points

9 Hole Winner
Barb Welch 11 points