March 2018

Home / Results / March 2018

SATURDAY 31st MARCH STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Paul Evans (12) 37 pts c/b
A Grade Runner Up
Michael McDonald (13) 37 pts
B Grade Winner
William Holyman (30) 38 pts
B Grade Runner Up
Keith Cundy (31) 37 pts
Ball Winners
M McDonald 37, K Cundy 37, J Welch 36, C Fischer 36, S Morrell 35, P Arnold 35, I Vonarx 34, P Gilligan 34, A Sparks 34.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Paul Evans, 4th 2nd Shot David Matthews, 8th Michael Buckley, 14th Craig Piazza, 16th Colin Fraser
Raffle Winner Greg Langdon

 

THURSDAY 29th MARCH PAR

Winner
Kerry Newton (29) +3
Runner Up
Judy Pierce (30) +1
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Marg Fitridge, 14th Kerry Newton
9 Hole Stableford Ball Winner
Betty Newton (24) 17 points

 

WEDNESDAY 28th MARCH STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Karl O’Shaughnessy (15) 38 pts c/b
A Grade Runner Up
Jon Harrington (22) 38 pts
Ball Winners
J Harrington 38, A Jagoe 37, P Vasey 35.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Allan Jagoe, 4th 2nd Shot Alex Jones, 14th David Clark, 16th Allan Jagoe.

 

TUESDAY 27th MARCH STABLEFORD

Winner
Lyn Brown (39)  37 points
Ball Winner
Marg Fitridge (30) 35 points

 

SUNDAY 25th MARCH PENNANT

At Yarrawonga

Beechworth 3 Def Jubilee 2

Myrtleford 3 def Yackandandah 2

Benalla 3 Def Yarrawonga 2

Ladder

  1. Benalla 2/6, 2. Beechworth 1/5, 3. Yarrawonga 1/5, 4. Myrtleford 1/5, 5. Jubilee 1/5, 6. Yackandandah 0/4.

 

SATURDAY 24th MARCH PAR AMCR 71

A Grade Winner
Craig Piazza (5) +1 c/b
A Grade Runner Up
Alex Jones (10) +1
Ball Winners
P Evans 0, M Buckley 0, J Costello -1, A Jones +1, A Jagoe 0, C Fraser 0, G Veldman 0.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Arnold Sparks, 4th 2nd Shot Trout Batt, 14th David Matthews, 16th Trout Batt
Raffle Winner Colin Fraser.
The semi finals of the Chris Rigoni 4 Ball Championships
C Piazza & T Batt defeated D Matthews & A Jagoe on the 18th, P Evans & B Bynon defeated I Giovannoni & I Vonarx 3/1
The final will be between C Piazza & T Batt vs P Evans & B Bynon this must be completed on or before the 8/4/2018.

 

THURSDAY 22nd MARCH GREAT ALPINE CLASSIC STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Paul Evans (13) 39 pts
A Grade Runner Up
Bradley Monkcom (11) 38 pts c/b
B Grade Winner
William Broersen (26) 40 pts
B Grade Runner Up
Robert Kelly (25) 37 pts
Ladies A Grade Winner
Susan Wood (21) 41 pts
LadiesA Grade Runner Up
Alison Keogh (17) 40 pts
Ladies B Grade Winner
Janet Delmenico (26) 39 pts c/b
Ladies B Grade Runner Up
Pamela Talbot (26) 39 pts
Ball Winners
P Zappone 38, L Hiku 38, G Dodson 37, L Gray 37, N King 37, M O’Brien 36, M Topp 36, D Lappin 36, J Coleman 36, D Paterson 36, J Dodd 36, H Frostick 35, A Ingarfield 35, B Lyon 35, R Pelzer 35, L Barnes 35, G Rabbas 35, J Versteegen 35, P Kerber 35, R Iser 35, J Bauerle 35, A Burgess 35, H Smith 34, H Emery 34, G Peters 34, R Coleman 34, B Keenan 34, G Frostick 34, D Piazza 34.
Nearest The Pins
1st Julie Neale & Mick Purdon, 8th Jan Roseby & Peter Gilligan, 14th Alison Frostick & Paul Pelzer, 16th Bernadette Lang & Rod Connelly.
Great Alpine Overall Winners
A Grade Winner
Paul Pelzer (13) 111 pts
A Grade Runner Up
Bradley Monkcom (11) 107 pts
B Grade Winner
Peter Noble (18) 107 pts
B Grade Runner Up
David Lappin (24) 102 pts
Ladies A Grade Winner
Susan Wood (21) 105 pts
LadiesA Grade Runner Up
Glenda Dodson (13) 104 pts
Ladies B Grade Winner
Janet Delmenico (26) 110 pts
Ladies B Grade Runner Up
Heather Frostick (38) 98 pts

 

WEDNESDAY 21st MARCH STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Michael McDonald (14) 41 pts
A Grade Runner Up
Stojko Kresojevic (6) 35 pts c/b
Ball Winners
S Kresojevic 35, P Ternes 35, M Rennie 35, A Jose 34.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Peter Ternes, 8th Michael McDonald, 14th Stojko Kresojevic, 16th Pieter Veldman.

 

TUESDAY 20th MARCH STABLEFORD

Ball Winner
Lyn Brown (37)  37 points
9 Hole Ball Winner
Marg Fitridge (32) 20 points

 

SUNDAY 18th MARCH PENNANT

At Myrtleford

Yarrawonga 3 Def Beechworth 2

Jubilee 3 Def Myrtleford 2

Benalla 3 Def Yackandandah 2

 

SATURDAY 17th MARCH STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Brenton Pool (14) 42 pts
A Grade Runner Up
Andrew Roseby (16) 37 pts c/b
B Grade Winner
Wesley Boyle (19) 38 pts
B Grade Runner Up
Trout Batt (25) 36 pts
Ball Winners
D Matthews37, D Clark 37, A Roseby 37, T Batt 36, G Langdon 35, I Wales 34.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Michael McDonald, 4th 2nd Shot Chris Veldman, 8th Allan Jagoe, 14th Michael McDonald, 16th David Matthews.
Well done to Craig Piazza for having an eagle 3 on the par 5 7th hole.
Raffle Winner Ian Wales
Chris Rigoni 4 Ball Championships match play round results
C Piazza & T Batt defeated G & P Veldman 3/1, D Matthews & A Jagoe defeated A Sparks & D Clark on the 21st, I Vonarx & I Giovannoni defeated A Rockliff & A Jones 2 up, P Evans & B Bynon defeated B Jennings & S Morrell 1 up.
The semi finals are
C Piazza & T Batt vs D Matthews & A Jagoe,
I Vonarx & I Giovannoni Vs P Evans & B Bynon. These matches must be completed on or before 25/3/2018.

 

THURSDAY 15th MARCH STABLEFORD

Ball Winner
Faye McLees (37)  32 points
9 Hole Ball Winner
Barb Welch 17 points

 

WEDNESDAY 14th MARCH STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Ric Pierce (28) 40 pts
A Grade Runner Up
Peter Ternes (14) 39 pts c/b
Ball Winners
P Ternes 39, J Harrington 38, K O’Shaughnessy 37.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st George Browne, 4th 2nd Shot Allan Jagoe, 8th Karl O’Shaughnessy, 14th Karl O’Shaughnessy, 16th David Piggott.

 

TUESDAY 13th MARCH STABLEFORD

Winner
Judy Pierce (31)  34 points
Ball Winner
Marg Fitridge (29) 31 points

 

SATURDAY 10th March 4 BALL MULTIPLE STABLEFORD AMCR 71

Winners
Paul Evans (13) & Spider Hancock (17) 75 pts
Runners Up
 David matthews (9) & Ian Vonarx (19) 71 pts
Ball Winners
D Matthews & I Vonarx 71, A Jagoe & S Morrell 69, T Batt & C Piazza 67.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Peter Stewart, 4th 2nd Shot Michael McDonald, 14th Jai Rinaldo, 16th Jai Rinaldo.
Raffle Winner Alan Rockliff.

 

THURSDAY 8th MARCH CAPTAIN vs PRESIDENT

The President’s Team defeated the Captains Team 166 to 159
Winners included:  Sandra Piazza, Jan Roseby, Judy Pierce, Marnie Broz, Robyn Ternes, Kaye Holmes and Monika Grimm
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Marg Curtis, 8th Jan Roseby,  14th Angela O’Shaughnessy, 16th Judy Bynon.

 

WEDNESDAY 7th MARCH STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Peter Ternes (14) 37 pts
A Grade Runner Up
John Welch (19) 36 pts c/b
Ball Winners
J Welch 36, L Brown 36, J Harrington 35.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Andrew Roseby, 4th 2nd Shot John Welch, 14th Craig Piazza, 16th Leslie Brown.

 

TUESDAY 6th MARCH STABLEFORD

A Grade Winner
Gail Smith (18)  36 points
A Grade Runner Up
Sandie Church (29) 34 points
B Grade Winner
Lyn Brown (40)  39 points
B Grade Runner Up
Judy Pierce (32) 35 points c/b
Ball Winners
Faye McLees, Angela O’Shaughnessy
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Judy Pierce, 14th Barb Rayner, 4th 2nd shot Marg Curtis
9 Hole Stableford
Marg Fitridge (31) 21 points
Ball Winners
Betty Newton, Monika Grimm

 

SATURDAY 3rd MARCH DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL STROKE AMCR 71

A Grade & Medal Winner
David Matthews (10)  74/64
A Grade Runner Up
Sam Morrell (5) 75/70 c/b
B Grade Winner
John Welch (19)  87/68
B Grade Runner Up
Colin Fraser (18 ) 88/70
Ball Winners
S Morrell 70, A Roseby 70, C Fraser 70, I Giovannoni 71, S Graham 72, D Clark 72, S Piddington 72, B Ricardi 72.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Andrew Roseby, 4th 2nd Shot Andrew Roseby, 8th Sam Morrell, 14th Stephen Graham, 16th John Welch.
Raffle Winner Spider Hancock.

 

THURSDAY 1st MARCH DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL STROKE

Medal Winner
Judy Bynon (15)  87/72
Runner Up
Jan Roseby (16) 89/73
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Judy Bynon, 14th Kerry Newton
Putting Competition
Jan Roseby (25 putts)
9 Hole Stableford
Lyn Brown (43) 18 points
Ball Winner
Betty Newton