May 2018

Home / Results / May 2018

THURSDAY 31st MAY STABLEFORD 

A Grade Winner
Angela O’Shaughnessy (13) 30 pts
A Grade Runner Up
Jan Roseby (14) 29 pts
B Grade Winner
Carolyn Prowse (33) 33 pts
B Grade Runner Up
Lesley Browne (31) 29 pts
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Angela O’Shaughnessy, 14th Gail Smith
9 Hole Stableford Ball Winner
Monika Grimm (45) 13points

 

WEDNESDAY 30th MAY STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Aaron Jose (7) 30 pts
A Grade Runner Up
Karl O’Shaughnessy (13) 29 pts
Ball Winners
K O’Shaughnessy 29, A Jones 28 c/b.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Andrew Roseby, 14th Peter Ternes.

 

SATURDAY 26th MAY STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Arnold Sparks (27) 41 pts
A Grade Runner Up
David Rowe (10) 41 pts
Ball Winners
D Rowe 41, A Jones 37, A Jagoe 35, P Veldman 35, P Ternes 34 c/b.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Ichlis Giovannoni, 4th 2nd Shot Craig Piazza, 8th David Piggott, 14th Craig Piazza, 16th Trout Batt.
Raffle Winner Greg Langdon.

 

WEDNESDAY 23rd MAY STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Karl O’Shaughnessy (14) 38 pts
A Grade Runner Up
Allan Jagoe (17) 32 pts
Ball Winners
A Jagoe 32, P Veldman 31.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
4th 2nd Shot Andrew Roseby, 14th Allan Jagoe.

 

TUESDAY 22nd MAY STROKE AGGREGATE

Winner
Margaret Curtis (17) 73 nett
Runner Up
Angela O’Shaughnessy  (13) 77 nett
Putting Competition
Marnie Broz (24 putts!)
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
4th 2nd Shot Marg Curtis, 14th Ann Bryant
9 Hole Stableford Winner
Shirley Johnston  (42) 12 points

 

SUNDAY 20th MAY ANNUAL TOURNAMENT
WOOD PARK WINES KING VALLEY MIXED PINEHURST & MENS STABLEFORD

Mixed Pinehurst Handicap
Winners Melinda & Barry McDonald  (7.88) 77.12
Runners Up Frances Bentley & Stephen Crogan (26.63) 72.37
Men’s Stableford
Winner Pieter Veldman(25) 36 pts Runner Up David Piggott (21) 34  pts
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
Ladies
1st Judy Langford, 8th Judy Langford, 14th Judy Langford.
Men’s
1st Craig Wassink, 8th Peter Glidden, 16th Peter Ternes.
Ball Winners
Mixed J Langford & P Clarnette 74.37, R & P Ternes 75.25.Men’s D Piggott 34, A Jagoe 33, C Piazza 31 c/b.

 

SATURDAY 19th MAY ANNUAL TOURNAMENT MENS 18 HOLES STROKE WAW CREDIT UNION AMCR 71

18 Holes Scratch
A Grade
Winner Nathan Schneider (-1) 70
Runner Up Vaughan Saunders (2) 76
B Grade
Winner Brenton Pool (12) 87
Runner Up Peter Dawson (13) 88
C Grade
Winner Ian Vonarx (19) 93
Runner Up  Geoff Veldman (19) 99
18 Holes Handicap
A Grade
Winner Alex Jones (10) 78/68
Runner Up Aaron Jose (7) 79/72
B Grade
Winner Allan Jagoe (17) 90/73
Runner Up Ben Cogan (16) 90/74
C Grade
Winner Doug McConville (26) 102/76
Runner Up Trout Batt (25) 103/78
Nearest The Pin Winners 
1st Darren Burns, 8th Vaughan Saunders, 14th Ian Vonarx, 16th Ben Cogan.
Ball Winners
J Payne 73, A Rockliff 73, B De Vries 74, D Burns 74, T Cundy 74, M Buckley 74, C Piazza 74, J Hayes 74, B Love 76, P Clough 78, G Langdon 78, P Veldman 79, D Piggott 79, W Day 79.
Well done to Allan Jagoe for having an eagle 2 on the par 4 4th hole and winning the eagles nest.

 

FRIDAY 18th MAY ANNUAL TOURNAMENT RINLATECH ENGINEERING MEN’S & LADIES 4BBB STABLEFORD

Ladies
Winners Glenda Marshall (16) & Jan Lang (20) 44 pts
Runners Up Sue Eisenhauer (9) & Noellene Wells (14) 42 pts
Men’s
Winners Brian Kerlin (17) & Allan Jagoe (17) 46 pts
Runners Up Craig Piazza (5) & David Piggott (20) 45 pts
Ball Winners
Ladies E Barker & B Fitzgerald 41, R Ternes & M Broz 40, M Manning & M Curtis 40, S Church & K Newton 37 c/b.
Men’s A Jose & S Hancock 43, L Glass & P Green 40, G O’Connell & R Borschmann 40.
Nearest The Pins
1st Angela Bishop & Craig Piazza, 8th Caroline Prowse & Neville Hogan, 14th Glenda Marshall & Peter McGarth, 16th Bernadette Fitzgerald & Paul Green.

 

THURSDAY 17th MAY MYRTLEFORD CHALLENGE BOWL  STABLEFORD

CHALLENGE BOWL WINNING TEAM
Howlong A:  Judy Stephens, Faye Barnes, Wendy Day and Kaye Bingham
A Grade Winner
Faye Barnes (14) 38 pts
A Grade Runner Up 
Diane Rodgers (10) 36 pts
B Grade Winner
Lynette Vey (29)  37 pts
B Grade Runner Up
Glenis Skinner (24) 34 pts
C Grade Winner 
Kaye Pink (32) 37 pts
C Grade Runner Up
Frances Bentley (45) 35 pts
 Nearest The Pins
1st Kaye Bingham, 8th Lyn Patrick, 14th Fay Barnes, 16th Diane Rodgers

 

WEDNESDAY 16th MAY ANNUAL TOURNAMENT DRUMMOND GOLF
& EDGE FM MIXED & MEN’S AMBROSE

Mixed Scratch
Winners Jeanette Drummond & Robert Forest 71
Mixed Handicap
Winners Glenda Marshall & Raymond Borschmann (9.75) 65.25
Men’s Scratch
Winners Ben Charlton & Roger Church 65
Men’s Handicap
Winners Max Sheppard & Greg Claney (12.25) 62.25
Ball Winners
Mixed G & P Smith 76.50, J Lang & A Croome 69.25
Men’s C Piazza & A Jose 63, A Rockliff & A Jones 65, S Hancock & P Evans 67.75, N Hogan & J Welch 68.25
Nearest The Pins
1st Marnie Broz & Spider Hancock, 8th Max Sheppard, 14th Ben Charlton, 16th Spider Hancock.

 

TUESDAY 15th MAY PAR

Winner
Carolyn Prowse (33) -2
Runner Up
Judy Pierce  (30) -4
9 Hole Stableford Winner
Kerry Newton (25) 15 points

 

SATURDAY 12th MAY STROKE CLUB CHAMPIONSHIPS AMCR 71

A Grade 
Alex Jones (10)  82/72
A Grade Runner Up 
David Rowe (10) 83/73
B Grade Winner
Arnold Sparks (27)  100/73 c/b
B Grade Runner Up
Tony Chapman (22) 95/73 c/b
Ball Winners
D Rowe 73, T Chapman 73, B Bynon 73, C Piazza 74, M McDonald 75, S Hancock 75., D Piggott 76.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Michael McDonald, 4th 2nd Shot Sam Morrell, 14th Peter Ternes, 16th David Piggott.
Raffle Winner Ian Wales.
The winners of the club championships are as follows
A Grade Sam Morrell 240.
B Grade Bryan Jennings 274.
C Grade Tony Chapman 281.
Handicap Tony Chapman 215.

 

THURSDAY 10th MAY STABLEFORD

Winner
Marnie Broz (31) 34 points
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
16th Marg Curtis

 

WEDNESDAY 9th MAY STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Peter Ternes (12) 39 pts
A Grade Runner Up
Allan Jagoe (18) 38 pts
Ball Winners
A Jagoe 38, J Harrington 33, K O’Shaughnessy.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
4th 2nd Shot Alex Jones, 8th Ric Pierce, 16th Alex Jones.

 

TUESDAY 8th MAY STABLEFORD SILVER SPOON

Winner
Carolyn Prowse (34) 37 points
Ball Winners
Ann Bryant, Margaret Curtis
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Lyn Brown, 2nd shot 4th Gail Smith, 14th Lyn Brown
9 Hole Stableford Winner
Betty Newton (25) 14 points
Ball Winner 
Kaye Holmes c/b

 

SATURDAY 5th MAY STROKE CLUB CHAMPIONSHIPS DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL AMCR 71

A Grade 
Bill Love (Corowa) (14)  82/68 c/b
A Grade Runner Up & Medal Winner
Sam Morrell (6) 74/68
B Grade Winner
Tony Chapman (22)  92/70
B Grade Runner Up
Peter Stewart (26) 97/71
Ball Winners
S Morrell 68, A Jose 69, P Stewart 71, C Piazza 75, B Jennings 75, P Veldman 75, A Jagoe 76.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Craig Piazza, 4th 2nd Shot Tony Chapman, 8th Craig Piazza, 14th Michael McDonald, 16th Ian Wales.
Raffle Winner Peter Stewart.
Leaders after round 2 are as follows
A Grade S Morrell 155, C Piazza 165, P Ternes 172, M McDonald 175
B Grade B Jennings 178, J Rinaldo 180, J Costello 187, J Welch 192.
C Grade T Chapman 186, G Veldman 199, P Veldman 202, P Stewart 204.
Handicap Championship
T Chapman 142, S Morrell 144, J Costello 148, B Jennings 148, P Ternes 148.
The draw for the final round and hit off times is
A Grade   S Morrell, C Piazza & P Ternes                  11.52am
                M McDonald, I Wales & A Jones               11.46am
B Grade   B Jennings, J Rinaldo & J Costello            11.38am
                J Welch, S Hancock & A Jagoe                  11.30am
C Grade   T Chapman, G Veldman & P Veldman      11.22am
                P Stewart, K Cundy & A Sparks                 11.16am

 

THURSDAY 3rd MAY 9 HOLE STABLEFORD

Winner
Kaye Holmes  16 points
Ball Winner
Betty Newton

 

WEDNESDAY 2nd MAY STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Jon Harrington (21) 40 pts
A Grade Runner Up
Greg Robbins (29) 39 pts c/b
Ball Winners
G Robbins 39, R Pierce 39, A Roseby 38, P Vasey 34.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Ric Pierce, 4th 2nd Shot David Clark, 8th Jon Harrington, 14th Jon Harrington (Hole in one), 16th Andrew Roseby.
Well done to Jon Harrington for having a eagle 1 on the par3 14th and winning the eagle nest.

 

TUESDAY 1st MAY STROKE CLUB CHAMPIONSHIPS FINAL DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL 

Club Champion, Handicap Champion and Medal Winner
Jan Roseby (15) 70 nett
B Grade Champion
Judy Pierce (30)  77 nett c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
4th 2nd Shot Angela O’Shaughnessy, 8th Marg Curtis, 14th Lyn Brown, 16th Marg Curtis
Putting Competition
Marnie Broz
9 Hole Stableford Winner
Barb Welch (24) 16 points