November 2018

Home / Results / November 2018

THURSDAY 29th  NOVEMBER STROKE 

Winner
May Newton (28) 69 nett
Runner Up
Angela O’Shaughnessy (15) 71 nett c/b
Ball Winner
Sandie Church (30) 71 nett c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Kaye Holmes, 8th Judy Bynon, 14th Judy Bynon
Putting Competition
Angela O’Shaughnessy c/b
9 Hole Stableford Winner
Robyn Ternes (15) 14 points c/b
Runner Up
Margaret Fitridge (26) 14 points c/b
Memory of Past Players Final Winner
Margaret Curtis

 

TUESDAY 27th  NOVEMBER STABLEFORD 

Winner
Judy Bynon (18) 38 points
Runner Up
Angela O’Shaughnessy (15) 36 points
Ball Winner
Kerry Newton (24) 35 points c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Jan Roseby, 4th 2nd shot Marnie Broz, 14th Sandra Piazza
9 Hole Stableford Winner
Faye McLees (35) 19 points
Runner Up
Shirley Johnston (45) 16 points

 

SATURDAY 11th NOVEMBER DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL STROKE AMCR 71

A Grade Winner
Sam Morrell (6)  78/72
A Grade Runner Up
David Rowe (9 ) 82/73
B Grade Winner
Ben Allan (17)  85/68
B Grade Runner Up
Greg Langdon (20 )  89/69
Ball Winners
G Langdon 69, I Giovannoni 71, G Browne 71, R Rigoni 73, D Rowe 73, B Jennings 73, T Batt 74.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Alex Jones, 4th 2nd Shot Sam Morrell, 8th Sam Morrell, 14th Trout Batt, 16th Jacob ScHonafinger.
Raffle Winner Pieter Veldman.
Congratulation goes to Ben Allan for having an eagle 3 on the par 5 17th Hole and winning 27 ball from the eagles nest.
With one more Monthly Medal in December and the Medal Of Medals following. The qualifiers are as follows January: Allan Jagoe, February: Paul Evans, March: David Matthews, April: Sam Morrell, May: Sam Morrell, June: Andrew Roseby, July: Greg Langdon, August: Michael McDonald, September: Spider Hancock, October: Ian Wales, November Ben Allan.

 

WEDNESDAY 28th NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner 
John Welch (20) 43 pts
A Grade Runner Up
George Browne (26) 37 pts
Ball Winners
G Browne 37, J Costello 36, A Roseby 34 c/b.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Pieter Veldman, 4th 2nd Shot John Welch, 8th Barrie Bynon, 14th John Welch, 16th Evan Jones.

 

THURSDAY 22nd  NOVEMBER STABLEFORD 

Winner
Sandra Piazza (15) 31 points
Runner Up
Margaret Curtis (16) 29 points c/b
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Faye McLees,  14th Margaret Curtis
9 Hole Stableford Winner
Faye McLees (35) 19 points
Ball Winner
Gail Smith

 

WEDNESDAY 21st NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner 
Peter Stewart (26) 41 pts
A Grade Runner Up
Ian Gibson (20) 38 pts c/b
Ball Winners
I Gibson 38, B Walsh 38, A Roseby 36, A Corcoran 34.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Andrew Roseby, 4th 2nd Shot Peter Stewart, 8th Bernard Walsh, 14th Andrew Roseby, 16th Peter Ternes.

 

TUESDAY 20th  NOVEMBER PAR 

Winner
Marnie Broz (30) +7
Runner Up
Sandie Church (31) +2 c/b
Ball Winner
Angela O’Shaughnessy (16) +2
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Angela O’Shaughnessy 8th Marnie Broz, 14th Angela O’Shaughnessy, 16th Sandra Piazza
9 Hole Stableford Winner
Margaret Fitridge (26) 19 points
Runner Up
Robyn Ternes (15) 18 points

 

MONDAY 19th NOVEMBER NEDVGA STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Martin Slack (13) 38 pts
A Grade Runner Up
John Arthur (10) 37 pts c/b
A Grade  2nd Runner Up
Alex Jones (11) 37 pts
B Grade Winner
Peter Smith (19) 37 pts c/b
B Grade Runner Up
Gordon Sawyer (17) 37 pts
B Grade  2nd Runner Up
Michael Baillie (17) 35 pts c/b
C Grade Winner
Sam Antonacci (35) 38 pts
C Grade Runner Up
Chris Norris (25) 37 pts
C Grade  2nd Runner Up
Graeme Arnold (31) 36 c/b pts
Ladies Winner
Jeanette Drummond (19) 33 pts c/b
Ladies Runner Up
Jenny Richter (18) 33 pts c/b
 Nearest The Pins
1st Jenny Richter & Ian Cumming, 8th Glenda Marshall & Alex Jones, 14th Trevor Squires, 16th Jeanette Drummond & Lawrence Miller.

 

SUNDAY 18th NOVEMBER CLUB SAVOY SPRING TOURNAMENT DAY 2 STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Paul Evans (12) 39 pts c/b
A Grade Runner Up
Alan Rockliff (12) 39 pts
B Grade Winner
Doug McConville (26) 33 pts
B Grade Runner Up
Pieter Veldman (22) 31 pts
Ladies Winner
Angela O’Shaughnessy (16) 35 pts c/b
Ladies Runner Up
Sandra Piazza (16) 35 pts
Ball Winners
A Jose 37, K O’Shaughnessy 36, A Jones 35, D Matthews 35, J Roseby 34, A Roseby 33, C Piazza 33, A Corcoran 33, H Triglone 32, P Noble 31 c/b.
Nearest The Pins
1st Jan Roseby & Peter Noble, 8th Susan Wood & Angela O’Shaughnessy & Craig Piazza, 14th Jenni Corcoran & Alan Rockliff, 16th Aaron Jose.

 

Club Savoy Spring Tournament 2 Day Event Results
Ladies Winner
Helen Triglone (20) 67 pts
Runner Up
Sandra Piazza (16) 66 pts c/b
Mens A Grade Winner
Alan Rockliff (12) 77 pts
Mens A Grade Runner Up
Paul Evans (12) 72 pts c/b
Mens B Grade Winner
Doug McConville (26) 72 pts
Mens B Grade Runner Up
Douglas Wain (25) 65 pts

 

SATURDAY 17th NOVEMBER CLUB SAVOY SPRING TOURNAMENT DAY 1 STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Ian Wales (13) 41 pts
A Grade Runner Up
Alan Rockliff (12) 38 pts
B Grade Winner
Doug McConville (26) 39 pts
B Grade Runner Up
Barrie Bynon (26) 38 pts
Ladies Winner
Helen Triglone (20) 35 pts
Ladies Runner Up
Judy Bynon (18) 34 pts c/b
Ball Winners
D Matthews 37, J Costello 37, T Batt 36, D Wain 36, B Allan 36, D Rowe 35, J Corcoran 34, C Piazza 33, P Evans 33, K O’Shaughnessy 33, G Langdon 33, K Cundy 33.
 Nearest The Pins
1st Paul Evans, 8th Grant Garoni, 14th Sandra Piazza & Ian Wales, 16th Peter Stewart.

 

THURSDAY 15th  NOVEMBER STROKE 

Winner
Jan Roseby (16) 72 nett
Runner Up
Sandra Piazza (16) 77 nett c/b
Ball Winner
Angela O’Shaughnessy (16) 77 nett
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
8th Robyn Ternes, 14th Jan Roseby
Putting Competition
Jan Roseby

 

WEDNESDAY 14th NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner 
George Browne (28) 39 pts
A Grade Runner Up
Barrie Bynon (27) 36 pts
 Ball Winners
B Bynon 36, N Shirley 33, J Costello 32, P Ternes 31.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st George Browne, 4th 2nd Shot George Browne, 8th David Piggott, 14th George Browne, 16th Peter Ternes.

 

TUESDAY 13th NOVEMBER STABLEFORD

A Grade Winner
Kerry Newton (25) 41 points
A Grade Runner Up
Judy Bynon (19) 37 points c/b
B Grade Winner
Lesley Donohoe (34) 34 points c/b
B Grade Runner Up
Gail Simpson (34) 34 points
C Grade Winner
Carol Ames (41) 37 points
C Grade Runner Up
Kitty Quinn (41) 34 points
Myrtleford Foodworks Nearest the Pins
1st Marg Fitridge, 8th Kerry Newton, 14th Kerry Newton, 16th Sandra Piazza
9 Hole Stableford Winner
Kaye Holmes (33) 16 points
9 Hole Stableford Runner Up
Betty Newton (23) 15 points c/b

 

SATURDAY 10th NOVEMBER PAR AMCR 71

A Grade Winner
Bryan Jennings (18) +8
A Grade Runner Up
Craig Piazza (6) +4
B Grade Winner
Geoff Veldman (23) +4
B Grade Runner Up
Douglas Wain (25) 0 c/b
Ball Winners
C Piazza +4, D Matthews 0, I Vonarx 0, G Langdon 0, D Wain 0, T Batt 0.
Myrtleford Foodworks Nearest the Pins
1st Ben Allan, 4th 2nd shot Mick Clancy, 8th Trout Batt, 14th Spider Hancock, 16th Trout Batt.
Raffle Winner Colin Trinnick.

 

THURSDAY 8th  NOVEMBER STABLEFORD 

Winner
Kerry Newton (25) 34 points
Runner Up
Judy Pierce (30) 30 points
9 Hole Ball Winner
Shirley Johnston (45) 17 points
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Cheryl Trist
4BBB Semi Final Matchplay
Jan Roseby/Sandie Church def Judy Bynon/Barb Welch
Marnie Broz/Angela O’Shaughnessy def Maggie Ray/Ann Bryant

 

WEDNESDAY 7th NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner 
David Matthews (12) 42 pts
A Grade Runner Up
Ian Wales (13) 38 pts c/b
 Ball Winners
I Wales 38, D Piggott 38, B Jennings 37, A Jones 34, G Browne 34.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st George Browne, 4th 2nd Shot Stephen Piddington, 8th Alex Jones, 14th Ian Wales, 16th John Welch.

 

SATURDAY 3rd NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Michael Buckley (4) 37 pts
A Grade Runner Up
Ian Wales (13) 36 pts c/b
B Grade Winner
Trout Batt (27) 41 pts
B Grade Runner Up
Tony Chapman (21) 39 pts
Ball Winners
T Chapman 39, G Veldman 37, C Piazza 36, D Rowe 36, I Wales 36, B Allan 36, A Jones 35, D Matthews 35.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Ian Wales, 4th 2nd Shot Trout Batt, 8th David Rowe, 14th Craig Piazza, 16th Michael Buckley.
Raffle Winner Ben Allan.

 

 THURSDAY 1st NOVEMBER DRUMMOND MONTHLY MEDAL STROKE

November Medal Winner
Maggie Ray (34) 69 nett
Runner up
Margaret Curtis (16) 72 nett
Ball Winner
Judy Bynon 74 nett
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Marg Curtis, 8th Angela O’Shaughnessy, 14th Jan Roseby, 16th Angela O’Shaughnessy