November 2019

Home / Results / November 2019

SATURDAY 30th NOVEMBER 4 BALL AGGREGATE STABLEFORD AMCR 71

Winners
Peter Stewart (220 & Ichlis Giovannoni (18) 74 pts
Runners Up
John Costello (22) &  Andrew Roseby (17) 71 pts
Ball Winners
J Costello & A Roseby 71, A Roseby & A Sparks 68, B Smith & B Robinson 68.
Myrtleford Foodworks Nearest the Pins
1st David Clark, 4th 2nd shot Arnold Sparks, 8th David Piggott, 14th Jan Roseby & Paul Evans, 16th Bruce Robinson.
Raffle Winner Paul Evans.

 

THURSDAY 28th NOVEMBER STABLEFORD

Winner
Sandra Piazza (17) 35 points c/b
Runner up
Jan Roseby  (15) 35 points
Myrtleford Foodworks Nearest the Pin
8th Jan Roseby, 14th Faye McLees
9 Hole Stableford Winner
Barb Welch (25) 19 points
9 Hole Stableford Runnerup
Robyn Ternes (15) 14 points

WEDNESDAY 27th NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
David Piggott (23) 38 pts
A Grade Runner Up
Arnold Sparks (28) 34 pts
Ball Winners
A Sparks 34, J Costello 32 c/b.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Tony Chapman, 4th 2nd Shot Arnold Sparks, 16th John Costello.

 

SATURDAY 23rd NOVEMBER DRUMMOND GOLF MONTHLY MEDAL STROKE AMCR 71

A Grade Winner
Greg Langdon (20)  87/67
A Grade Runner Up
Geoff Veldman (21 ) 89/68
Ball Winners
G Veldman 68, B Smith 70, S Morrell 71, I Giovannoni 72 c/b.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st John Costello, 4th 2nd Shot Sam Morrell, 8th David Clark, 14th Greg Langdon, 16th Craig Piazza.
Raffle Winner Tony Chapman.

 

THURSDAY 21st NOVEMBER 9 HOLE STABLEFORD

Winner
Kaye Holmes (30) 19 points
Runner up
Angela O’Shaughnessy (14) 18 points

Myrtleford Foodworks Nearest the Pin
1st Angela O’Shaughnessy

 

WEDNESDAY 20th NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Douglas Henderson (23) 39 pts
A Grade Runner Up
Pieter Veldman (21) 38 pts
Ball Winners
JP Veldman 38, D Wain 36, D Clark 36.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Darryl Shields, 4th 2nd Shot Tony Chapman, 8th Andrew Roseby.

 

MONDAY 18th NOVEMBER NEDVGA STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Denis Gorman (5) 38 pts
A Grade Runner Up
Alex Jones (11) 36 pts c/b
A Grade  2nd Runner Up
Keith Holt (14) 36 pts
B Grade Winner
Peter Smith (19) 38 pts c/b
B Grade Runner Up
Pieter Veldman (22) 38 pts c/b
B Grade  2nd Runner Up
Richard Jamieson (16) 38 pts
C Grade Winner
Ian Cumming (24) 35 pts c/b
C Grade Runner Up
Kevin Tracy (24) 35 pts
C Grade  2nd Runner Up
Stanley Smith (26) 34 pts
Ladies Winner
Glenda Marshall (16) 36 pts c/b
Ladies Runner Up
Wendy Hunt (32) 36 pts
 Nearest The Pins
1st Jenny Richter & Arthur Ingarfield, 8th Glenda Marshall & Keith Moorhead, 14th Linda Terry & Colin Coulston, 16th Ronald Wyatt.
Ball paid out to 32 pts.

 

SUNDAY 17th NOVEMBER CLUB SAVOY SPRING TOURNAMENT DAY 2 STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Paul Evans (13) 38 pts
A Grade Runner Up
David Matthews (10) 37 pts
B Grade Winner
Pieter Veldman (22) 39 pts
B Grade Runner Up
Blair Smith (27) 38 pts c/b
Ladies Winner
Marnie Broz (24) 38 pts
Ladies Runner Up
Kay Cullum (24) 36 pts
Ball Winners
B Bynon 38, D Clark 37, J Bynon 36, S Goldsworthy 36, S Morrell 35, I Wales 35, S Piazza 35, P Lawrence 34, C Shewell 33 c/b.
Nearest The Pins
1st David Matthews, 14th Pieter Veldman.

 

Club Savoy Spring Tournament 2 Day Event Results
Ladies Winner
Judy Bynon (18) 69 pts
Runner Up
Kay Cullum (24) 68 pts
Mens A Grade Winner
David Matthews (10) 74 pts
Mens A Grade Runner Up
Paul Evans (13) 70 pts
Mens B Grade Winner
Blair Smith (27) 80 pts
Mens B Grade Runner Up
Craig Shewell (20) 71 pts

 

SATURDAY 16th NOVEMBER CLUB SAVOY SPRING TOURNAMENT DAY 1 STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Ryan Smith (18) 38 pts
A Grade Runner Up
David Matthews (10) 37 pts
B Grade Winner
Blair Smith (27) 42 pts
B Grade Runner Up
Craig Shewell (20) 38 pts
Ladies Winner
Margaret Curtis (18) 41 pts
Ladies Runner Up
Faye McLees (34) 40 pts
Ball Winners
A Bryant 36, T Batt 36, G Veldman 36, A Roseby 36, D Piggott 35, K Newton 35, P Lawrence 34, I Wales 34, V Moorhead 34, H Stratton 33 c/b.
 Nearest The Pins
1st Ann Bryant & Craig Piazza, 8th Grant Margaret Curtis, 14th Greg Langdon, 16th David McLaren.

 

WEDNESDAY 13TH NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Andrew Roseby (18) 39 pts
A Grade Runner Up
Peter Ternes (16) 36 pts
Ball Winners
P Ternes 36, P Veldman 34 c/b.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Arnold Sparks, 4th 2nd Shot Peter Vasey, 8th Peter Vasey, 14th David Clark.

 

SATURDAY 9th NOVEMBER PAR AMCR 71

A Grade Winner
David Matthews (10) -1 c/b
A Grade Runner Up
Andrew Roseby (18) -1
B Grade Winner
Arnold Sparks (29) +2
B Grade Runner Up
Barrie Bynon (28) +1
Ball Winners
B Bynon 1, A Roseby -1, C Shewell -1, K Graetz -1, G Langdon -2.
Myrtleford Foodworks Nearest the Pins
1st Greg Jones, 4th 2nd shot David Clark, 8th Ian Wales, 14th Pieter Veldman, 16th Craig Piazza.
Raffle Winner David Clark.

 

WEDNESDAY 6TH NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Sam Morrell (8) 38 pts
A Grade Runner Up
Jon Harrington (17) 37 pts
Ball Winners
J Harrington 37, P Vasey 37, D Clark 35.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Sam Morrell, 4th 2nd Shot Sam Morrell, 8th Doug McConville, 14th Karl O’Shaughnessy, 16th Arnold Sparks.

 

TUESDAY 5TH NOVEMBER IRISH FOURSOMES STABLEFORD AMCR 71

Winners
Maggie Ray (30) Peter Vasey (24) & David Matthews (10) 79 pts
Runners Up
Sandies Church (26) Graham Church (30) Bruce Robinson (36) & Blair Smith (27) 78 pts
Ball Winners
S & G Church, B Smith & B Robinson 78.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Sandra Piazza & Andrew Roseby, 14th Sandie Church.

 

SATURDAY 3rd NOVEMBER STABLEFORD AMCR 71

A Grade Winner
Barrie Bynon (29) 37 pts
A Grade Runner Up
Robert Wheeler (27) 35 pts
Ball Winners
R  Wheeler 35, B Smith 34, C Piazza 32, G Langdon 32 c/b.
Myrtleford Foodworks Nearest The Pins
1st Craig Piazza, 4th 2nd Shot Ian Wales, 8th Paul Evans, 14th Craig Piazza.
Raffle Winner David Rowe.
Congratulation goes to David Matthews for winning the Ian O’May singles knockout championships by defeating David Rowe on the 18th , well done to both players for making the final.